A magas vérnyomás igen súlyos következményekkel járó, rendkívül gyakori betegség. Az okok változatosak, az esetek nagy részében ismeretlenek maradnak.
A vese eredetű magas vérnyomás (renovascularis hypertonia) kiváltó oka a renin-angiotensin rendszer aktiválódása. Ez a vese szabályozórendszere, melynek feladata a vizeletkiválasztás fenntartása. Ennek feltétele az odavezető érkacs és az elvezető érkacs közötti megfelelő nyomáskülönbség. Ha a vesébe beérkező vérmennyiség csökken, a receptorok érzékelik a nyomáscsökkenést, a rendszer az egész szervezetben megemeli a vérnyomást. Létrejöhet a veseartéria főtörzsének szűkülete miatt, de létrehozhatja kisebb, szegmentális ág jelentős szűkülete is.
A veseartéria szűkülete miatt kialakult magas vérnyomás különös figyelmet érdemel, hiszen kezelése alapvetően eltér a többitől, A kialakult szűkület intervenciós radiológiai, vagy sebészi módszerrel történő megszüntetésével a kiváltó ok szüntethető meg és a vérnyomás rendeződése várható.
A vese eredetű magas vérnyomás klinikai gyanújelei:
Fontos, hogy a vese artéria szűkülete nem jelenti egyértelműen a veseredetű magas vérnyomás fennállását. Egyrészt az egyéb magas vérnyomást okozó betegségek következtében is kialakulhat szűkület a veseartérián, másrészt csak a haemodinamikailag szignifikáns (60% feletti) szűkület hozza létre a renin-angiotensin rendszer működését.
A veseartériák ultrahangos vizsgálatával a szűkületek direkt és indirekt jelei vizsgálhatóak. Ez egy önálló, speciális szaktudást és rutint igénylő diagnosztikus eljárás, amely nem része a hasi ultrahang vizsgálatnak.